Haberler

08 Mayıs 2019

5. Uluslararası Tıp Kongresi TİKA’nın katkılarıyla Bakü’de Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla beşincisi düzenlenen “Azerbaycan-Alman-Türk Tıp Kongresi” ve “Bakü Uluslararası Tıp Workshop Günleri” Bakü’de gerçekleştirildi.

TİKA’nın sağlık alanındaki destek faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen 5. Azerbaycan-Alman-Türk Tıp Kongresi ve Bakü Uluslararası Tıp Workshop Günlerinde Türk, Alman ve Azerbaycanlı doktorlar bir araya geldi.

Ülkelerin sağlık alanında sahip oldukları bilgi ve birikimlerin paylaşılarak, karşılıklı tecrübe aktarımının gerçekleştirilebilmesi amacıyla düzenlenen Kongre ve kurs programına; Almanya ve Türkiye’nin yanı sıra Özbekistan, Rusya, Kazakistan, Ukrayna ve diğer Orta Asya ülkelerinden doktorlar katıldı.

Programın açılışında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycan'ın ev sahipliğinde düzenlenen kongreye vermiş oldukları desteklerinden dolayı TİKA'ya teşekkür etti. Konuşmasında TİKA'nın Azerbaycan'da sağlık alanında hayata geçirdiği proje ve faaliyetlere değinen TİKA Bakü Koordinatörü Teoman Tiryaki ise kongreye vermiş oldukları desteklerinden dolayı duyduğu memnuniyetini ifade etti.

3 gün devam eden Kongre kapsamında katılımcı doktorlar, diyabet hastalığının günümüzdeki tedavi yöntemleri, jinekoloji, laparoskopi, karaciğer hastalıkları ve tedavi yöntemleri, cerrahi enfeksiyonlar, kanser hastalığının türleri ve modern tedavi yöntemleri, invazif cerrahi yöntemi, endoskopi ve çeşitli konularda fikir alışverişinde bulundu.

Türkiye’den davet edilen doktorlar tarafından Bakü'de bir parkta halka açık olarak gerçekleştirilen ilk yardım eğitimi yoğun ilgi gördü.

Sonraki Haber

Türk-Moğol Araştırmaları Çalıştayı

Türkiye Moğolistan diplomatik ilişkilerinin 50. yılı münasebetiyle Hacettepe Üniversitesi’nde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın sunumunun da gerçekleştiği, Türk-Moğol Araştırmaları Çalıştayı düzenlendi. Aradaki binlerce kilometreye rağmen Türkiye, kökleri asırlar öncesine dayanan Türk-Moğol ilişkilerine özel...