Haberler

14 Nisan 2016

43 Ülkeden TİKA Yerel Personeli Ankara’da Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ankara’da düzenlenen eğitim programı 43 farklı ülkeden TİKA yerel personelini bir araya getirdi. Yönetici Asistanlığı Mesleki Gelişim Eğitim Programı’nı tamamlayan 43 ofis çalışanına sertifikaları TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam tarafından verildi.

Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda kurumsal kapasitenin artırılmasına yönelik birçok projeye imza atan TİKA tarafından yurtdışında bulunan ofislerinde çalışan personele yönelik “Yönetici Asistanlığı Mesleki Gelişim Eğitim Programı” düzenlendi. Ankara’da TİKA binasında düzenlenen ve 3 gün süren programda ofis çalışanlarına Yönetici Asistanlığı, Büro Yönetimi, Resmi Yazışma Kuralları ve Dosyalama, Halkla İlişkiler, Organizasyon Becerileri, Protokol Yönetimi, Etkili ve Güzel Konuşma, Takım Çalışması konularında eğitimler verildi. Ofis çalışanları eğitimlerin ardından Ülke Masaları ve ilgili birimler ile görüşmelerde bulundu. 3 gün sonunda eğitimlerini tamamlayan ofis çalışanları TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ile bir araya geldi.  

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, yaptığı konuşmada, TİKA ofis çalışanlarının ülkemiz ve TİKA adına büyük zenginlik olduğunu belirterek, “Sizler farklı ülkelerin vatandaşları olsanız da Türkiye Cumhuriyeti’nin çalışanlarısınız. Dolayısıyla bizim için çok kıymetlisiniz” dedi. Yurt dışında yapılan projelerde TİKA ofis çalışanlarının kendilerine bilgi ve birikim kazandırdığına dikkat çeken TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Özellikle proje geliştirmek, işleri başından sonuna tamamlayabilmek birikim isteyen bir hadise ve bu çalışmaları birlikte yapıyoruz. Bizler dışarıdan gelen tebrikleri sizin adınıza alıyoruz. En son 16 Mart’ta Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla bir etkinlik oldu. Orada bütün dünyanın farklı noktalarında çalışan 750 arkadaşımız adına kendilerine teşekkürlerimi arz ettim. Dolayısıyla biz bir bütünüz, biz bir takımız” diye konuştu.

Her başarılı çalışmanın zorlukların sonunda ortaya çıktığını ifade eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Yurt dışındaki çalışmalarımızda zorluklarla karşılaşabiliriz. Dolayısıyla yılmadan hep birlikte bu çalışmalara devam edeceğiz. TİKA birikimlerinizin artarak devam etmesini ve sağlık, afiyetle görev yerlerinize dönmenizi arzu ediyorum” dedi.  TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, konuşmasının ardından ofis çalışanlarına sertifikalarını takdim etti. Sertifikalarını alarak programlarını tamamlayan ofis çalışanları İstanbul’da düzenlenen sosyal programın ardından ülkelerine dönecekler.

Program sonunda açıklamada bulunan ofis çalışanlarından Afganistan Kabil PKO Asistanı Rafiullah Mohmand Türkiye’ye ilk defa geldiğini belirterek, “Türkiye’yi çok huzurlu buldum. Eğitimimiz çok faydalı geçti. Yeni tecrübeler kazandık. Günlük yaptığımız işler ile ilgili eğitimler aldık. Bu işler ile ilgili eğitim sayesinde kapasitemizi artırdık. Söz konusu eğitimde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bosna Hersek Saraybosna PKO Asistanı Rjasmin Sojko ise yaptığı açıklamada TİKA’da yaklaşık 7 aydır çalıştığını belirterek, “Eğitim programından çok faydalandık. TİKA’nın sadece Bosna Hersek’teki değil tüm dünyadaki faaliyetlerini yakından tanıma fırsatımız oldu. Bunun yanı sıra farklı coğrafyalardan gelen meslektaşlarımızla kültürel paylaşımlarda bulunduk. Söz konusu eğitim programında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Sonraki Haber

Sırbistan Sancak Bölgesi’ne Tarım Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sırbistan’ın Sancak Bölgesi şehirlerinden Prijepolje’deki çiftçilere 23 adet motokultivatör temin edildi. TİKA, Sırbistan’da yürütmekte olduğu Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projelerine devam ediyor. Sırbistan’ın az gelişmiş belediyeleri arasında yer...