Haberler

23 Ekim 2011

21. Yüzyılın Kadınları Uluslararası İşbirliği İçin Buluştu

Geçmişten geleceğe tüm medeniyetleri omuzlarında taşıyan kadınlar 21. yüzyılda yaşanan her gelişmenin miladı olmaya devam ediyor. Yenilikler karşısında öncü olan kadınlar, sınırları sert kalem darbeleriyle çizilmiş coğrafyaları inanç ve sabırla birbirine bağlıyor. Ayrılıkların, soğuk savaşların, anlaşmazlıkların aksine kadınlar ‘gücü birlikte paylaşarak güçlenme’ anlayışı ile herkesin bir arada yaşadığı bir dünya için çalışıyor. Yaşadığı ülke, doğduğu şehir, aldığı etim ne olursa olsun bu yüzyılın kadınları, gelecek güzel günlerin ‘uluslararası işbirliği’ anlayışından geçtiğini biliyor.

3-4 Ekim 2011 tarihlerin arasında Azerbaycan’da faaliyet gösteren Lider Kadınlar İçtimai Birliği’nin başkanlığında, Azerbaycan Parlamentosu’nun himayesinde, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), TÜRKPA, Diyalog Avrasya ve Azerbaycan Aile, Kadın ve Çocuk Problemleri Devlet Komitesi işbirliğinde “21. Yüzyılda Kadının Rolü” başlıklı bir konferans gerçekleştirildi.

Bakü’de gerçekleştirilen konferansta “Temel İnsan Hakları Çerçevesinde Kadın ve Siyaset”, “Kadınlara Karşı Her Türlü Şiddetin Önlenmesi”, “Devletlerin İşbirliğinde Kadın Örgütlerinin Rolü” başlıklarının ele aldığı oturumların ortak başlığı farklı ülkelerden gelen kadınların siyaset, devlet, yönetim deneyimiydi.

Türkiye’den Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in beraberindeki heyet ile katıldığı konferansta, 21. yüzyılın siyasetçi, yönetici, akademisyen, sivil toplum gönüllüsü kadınları bir araya geldi. Bakan Şahin konferansta yaptığı konuşmada, kadının toplumda önemli bir yere sahip olması gerektiğini vurguladı. Şahin bunun için kişilerin, toplumların, devletlerin gerekli çalışmaları yürütmesi gerektiğini de ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e konferans boyunca, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Ankara Milletvekili Ülker Güzel, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, MHP Genel Başkan Yardımcısı Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ve TİKA uzmanları eşlik etti.

Sonraki Haber

Türk Doktorlar Uganda'da Şifa Dağıtıyor

Türkiye’nin diğer ülkelerle gerçekleştirdiği işbirliği ve insani yardım faaliyetlerinde hiçbir mükerrerlik olmaması için koordinatörlük görevini başarı ile yürüten Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Somali’den Uganda’ya, Cibuti’den Kenya’ya kadar Doğu Afrika kıtasında hayatı ve...