Haberler

22 Aralık 2020

21 Aralık Türkçe Eğitim Günü Üsküp'te Kutlandı

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Yunus Emre Enstitüsü'nün destekleriyle Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından düzenlenen 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü, törenle kutlandı.

TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü destekleri ile MATÜSİTEB’in organizasyonunda gerçekleştirilen programa; TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, üst düzey bürokratlar, milletvekilleri, akademisyenler, öğretmenler ve sınırlı sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmaları MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop tarafından geçekleştirildi.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev törende yaptığı konuşmada Türk toplumu mensupları için bugünün müstesna bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak Türkçe eğitim bayramını kutladı.

Hemen ardından, Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, konuşmasında Türkçe hitap ederek ülkedeki Türk toplumunun her bir ferdinin 21 Aralık Türkçe eğitim bayramını tebrik etti.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ise konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek,  TİKA, YTB ve YEE’nin birer dünya markası güzide kurumlar olduğunu vurgulayarak, 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı’nın herkese kutlu olması temennisinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök de konuşmasında Kuzey Makedonya Türklerinin 21 Aralık Türkçe Eğitimi Bayramını kutladı. Ayrıca, bugünün kutlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Sekizkök, eğitim alanında Kuzey Makedonya ile daima işbirliği içinde olunması gerektiğini ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından Avrasya Yazarlar Birliği ve Balkan Yazarlar Birliği tarafından tertiplenen Balkanlarda Online Yazarlık Atölyesi 2019-2020 Eserleri (Hikaye-Deneme-Şiir ) adı altında toplanan kitabın tanıtımı gerçekleştirildi.

Bahse konu kitabın takdim ve ödül töreninde konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, konuşmasında faaliyete başladığı 2005 yılından beri Kuzey Makedonya’da birçok sektörde kalkınma yardımlarını sürdüren TİKA’nın eğitim sektörüne verdiği ağırlığı vurgulayarak Türkçe eğitimine katkıda bulunan eğitimcilere şükranlarını sunup 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramlarını kutladı.

Ardından 21 Aralık vesilesiyle TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve MATÜSİTEB’in ortaklaşa olarak ülke genelinde ilkokul-lise-üniversite öğrencileri için düzenlediği resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeler takdim edildi.

Programın devamında "Kuzey Makedonya’da Türkçe Eğitimi ve Öğretiminin Tarihsel Bağlamda Değerlendirilmesi: Dün, Bugün ve Yarın" konulu panel düzenlendi. Tahsin İbrahim moderatörlüğünde düzenlenen panele Prof. Dr. Süleyman Baki, Doç. Dr. Osman Emin,  Dr. Orhan Derman ve Dr.Seyhan İbrahim konuşmacı olarak katılım gösterdiler. Program, katılımcılara sertifika dağıtılmasıyla beraber son buldu.

21 Aralık günü, 1944 yılında Kuzey Makedonya Türkleri’nin Türkçe eğitim haklarını kazandığı gün olarak kabul edilmiş, 2007 yılında ise Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Resmi Bayramlar Yasa Tasarısı değişikliği ile bahse konu tarih Kuzey Makedonya’da yaşayan Türklerin Milli Bayramı olarak kabul edilmişti.

21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı kutlamaları 2008 yılından beri Kuzey Makedonya'da eğitim, kültür ve sosyal alanlarında faaliyet gösteren ve 50’den fazla derneğin çatı kuruluşu olan Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından düzenleniyor.

 

Sonraki Haber

TİKA'nın Misrata'da Kurduğu Fizik Tedavi Merkezi Libyalı Yetkililere Teslim Edildi

Libya'nın Misrata kentinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yapımı tamamlanarak en modern cihazlarla donatılan "Misrata Türk-Libya Dostluk Fizik Tedavi Merkezi" iki ülke yetkililerinin katıldığı törenle Libya Sağlık Bakanlığına devredildi. Libya'nın üçüncü büyük...