Haberler

22 Aralık 2022

“21 Aralık Türkçe Eğitim Günü” Kuzey Makedonya’da Kutlandı

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı kutlandı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından düzenlenen programa, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki heyetin yanı sıra Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Kuzey Makedonyalı bakan ve milletvekilleri, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri ile yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Başbakan Kovaçevski, burada yaptığı konuşmada, Türkçe olarak "Türkçe Eğitim Günü kutlu olsun." dedi.

Kovaçevski, Türk kültürü, dili ve geleneğinin Kuzey Makedonya’nın "çeşitlilik mozaiği" ile değerleri ve tarihi kültürel mirasına büyük bir katkı verdiğine işaret ederek Türk hemşerilerinin ülkenin diğer vatandaşlarıyla birlikte devlet inşasına her açıdan eşit olarak katıldıklarını söyledi.

TİKA’nın son yıllarda ülkesinde mükemmel bir iş birliği içinde olduğunun altını çizen Kovaçevski, TİKA’nın şimdiye kadar 60 milyon avroluk 900’un üzerinde proje gerçekleştirdiğini kaydetti.

TİKA Başkanı Serkan Kayalar da "Bu güzel coğrafyanın asırlardır ayrılmaz bir parçası olarak siz değerli soydaşlarımız huzur ve barış adına başta Kuzey Makedonya olmak üzere bölgenin sosyal, ekonomik, kültürel zenginliğine çok önemli katkılar sağlamaktasınız. Aynı şekilde Türkiye’deki kardeşlerimiz de iki dost ülke ilişkilerinin çok daha ileri noktalara taşınmasında önemli rol oynamaktadır." diye konuştu.

TİKA olarak kuruluşlarından bu yana ortak tarihi ve kültürel bağlar temelinde komşu coğrafya Balkanların tamamında projeler gerçekleştirdiklerini anımsatan Kayalar, TİKA'nın 2005'te Kuzey Makedonya’da faaliyetlerine başladığını, birçok alanda bin 200’e yakın proje ve faaliyet gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

TİKA’nın Kuzey Makedonya’daki birçok Türk yerleşim yerinde gerek inşa ettiği okullarla gerek mesleki eğitim projeleriyle, eğitimin yerelde kalıcı hale gelmesine katkı verdiğini söyleyen Kayalar, Kuzey Makedonya hükümeti ve yetkililerine teşekkürlerini sundu.

Program kapsamında "Çocuk gözüyle Türkçe resim yarışması", "Dilimiz Türkçe şiir yarışması" ve “Balkanlarda Türkçe” başlıklı kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Konuşmaların ardından sanatçı Buray sahne aldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gambiya’da Çarpık Ayak Tedavisi Gören Çocuklara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Gambiya'nın Brikama Bölge Hastanesinde çarpık ayak tedavisi gören çocuklar yeni Tedavi Merkezine kavuştu. Gambiya'da çarpık ayak rahatsızlığının ücretsiz tedavi edilmesine yönelik faaliyetleri bulunan Gambiya Çarpıkayak Vakfı ile...