Haberler

15 Temmuz 2021

15 Temmuz Şehitleri Ukrayna’da Anıldı

TİKA tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Ukrayna Bilimler Akademisine bağlı Hryshko Milli Botanik Bahçesi’nde 15 Temmuz şehitlerimizin anısına kırmızı ve beyaz 251 gül fidanı dikilerek oluşturulan “Türkiye-Ukrayna Dostluk ve Demokrasi Bahçesi”nde çevre düzenlemesi yapıldı ve bir sergi açılışı etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe, T.C. Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna devlet kurumlarının temsilcileri, Büyükelçilik mensupları, Türk iş dünyasının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları, Kiev’de mukim Ahıska Türkleri, Kırım Tatarları soydaşlarımız iştirak etti. Etkinliğe Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov da katıldı.

15 Temmuz şehitleri anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte T.C. Kiev Büyükelçiliği Din Ataşesi Ali Çimen şehitler için dua okudu. Akabinde kürsüye çıkan T.C. Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere FETÖ ile yapılan mücadeleye değinerek, dünyada ve Ukrayna’da gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. FETÖ ile mücadelede kararlı olduklarını vurgulayan Güldere, "Kıymetli vatandaşlarımızla, soydaşlarımızla Ukraynalı dostlarımızla birlikte bu örgütle mücadelemizi sürdüreceğiz ve en son sorumlu adalet önünde hesap verene kadar durmayacağız. Buna yürekten inanıyorum. Sözlerime son verirken bundan 2 yıl önce Kiev'in belki de göz bebeği olan bu botanik bahçede bu gül bahçesini aziz şehitlerimizin 15 Temmuz gazilerimizin hatırasını yad edebilmemiz için hayata geçiren ve bu sene yaptığı ilave çevre düzenlemesiyle burayı daha da güzelleştiren TİKA'mıza çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

 

Sonraki Haber

15 Temmuz Şehitleri, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Kamerun’da Anıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Yaounde Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilen törenler ile 15 Temmuz şehitleri anıldı. Büyükelçilik rezidansında gerçekleştirilen anma töreninde 15 Temmuz’a yönelik fotoğraf sergisi açıldı, şehitler için dua edildi. Başkentin...