Haberler

20 Temmuz 2022

15 Temmuz Şehitleri Herat’ta Dualarla Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın Herat şehrinde anma etkinlikleri düzenlendi.

Hain darbe girişiminin yıl dönümü kapsamında TİKA Herat Program Koordinasyon Ofisi (PKO) tarafından anma etkinlikleri düzenlendi. İlk olarak Herat İl Kültür ve Bilgi Müdürlüğünün Allame Selçuki Sergi Salonunda “15 Temmuz Şehitlerinin Adı ve İzi” isimli bir fotoğraf sergisi açıldı. Daha sonra 15 Temmuz 2016 gecesi şehit olan 251 vatandaşımızın isimleri Heratlı sanatçılar tarafından Farsça ve Türkçe dillerinde hat ve tezhip sanatları kullanılarak işlendi. Darbe girişiminin gecesine ve sabahına ait fotoğrafların sergilendiği salonu gezen T.C. Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, 15 Temmuz Şehitlerine Allah'tan rahmet diledi.

“Vatan Sevgisi ve Bağımsızlık” Konulu Panel

Herat’ta düzenlenen bir başka etkinlikte ise “Vatan Sevgisi ve Bağımsızlık” konulu panel gerçekleştirildi. TİKA Herat PKO tarafından düzenlenen panelde Herat Üniversitesinden öğrenciler bildiri sundu. Panelin ardından Ensar Hafızlık Yetimhanesi ile İmam Buhari Medresesi öğrencileri tarafından Herat Ali Şir Nevai Camiinde şehitlerimiz için Kur'an-ı Kerim okundu. Şehitlerimizin dualarla anıldığı etkinliklerin ardından düşüncelerini dile getiren TİKA Herat PKO Koordinatörü Arafat Deniz, dini veya milli değerleri suiistimal ederek devlete ve topluma zarar vermeye çalışan terörist grupların herkes için tehlikeli olduğunu belirtti.

Sonraki Haber

15 Temmuz Şehitleri Afganistan'da Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri çerçevesinde Cevizcan Vilayeti Şibirgan kentinde yer alan Ankara Ali Şir Nevai Camii yerleşkesinde 15 Temmuz şehitlerimiz için gün boyunca anma etkinlikleri düzenlendi. Anma programı kapsamında 125...