Haberler

15 Temmuz 2017

15 Temmuz Destanı Kahramanları Bakü’de Anıldı

14 Temmuz 2017 tarihinde Azerbaycan Devlet Akademik Milli Dram Tiyatrosu’nda 15 Temmuz darbe girişimi ve halkımızın kahramanlık öyküsünü konu alan “15 Temmuz Destanı” etkinliği ve fotoğraf sergisi düzenlendi. 

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Anadolu Ajansı ve TRT tarafından düzenlenen etkinliğe, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının Danışmanı Ali Hasanov, Azerbaycan Milli Meclisi milletvekilleri, üst düzey Azerbaycanlı yetkililer, Türkiye’den davet edilen 15 Temmuz Darbe Girişimi gecesi tanıkları, Azerbaycan kamuoyunun çeşitli kesimlerinden temsilciler, sivil toplum kuruluşları ve ülkenin önde gelen tüm basın mensupları katıldı.

Darbe girişimi gecesi şehit düşen kahraman şehitlerimize saygı duruşu ve Azerbaycan Milli Marşı ve Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşı ile başlayan anma etkinliğinde şehitlerin hatırasına Kuranı Kerim tilaveti okundu ve yan TRT tarafından hazırlanan darbe girişimi gecesi yaşananları anlatan kısa film gösterisi yapıldı.

Düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Danışmanı Ali Hasanov, 15 Temmuz kahramanlık destanının yıldönümü münasebetiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a muhatap mektubunu seslendirdi. Ali Hasanov konuşmasında, Azerbaycan’ın yakın tarihinde de darbe girişimi teşebbüslerinin yaşandığını vurguladı ve Türk milleti gibi Azerbaycan halkının da devletine ve milli iradesine sahip çıktığını söyledi. 15 Temmuz gecesinde Türk Milletinin, hiçbir gücün Millet iradesinden güçlü olmadığını ispatladığını dile getirdi. 

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral konuşmasında, Azerbaycan’ın FETÖ ile mücadelede her zaman Türkiye’ye destek olduğunu söyledi ve Azerbaycan Devletinin ve Milletinin verdiği bu desteklerden dolayı teşekkürünü dile getirdi. 

Etkinlikte konuşan Azerbaycan – Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov Türk Milletinin 15 Temmuz gecesi Devletine ve Milli İradesine sahip çıktığını ve kahramanlık destanı yazdığını söyledi. 

Anma etkinliği darbe girişimi gecesi milletimizin vermiş olduğu mücadele anlarının kaydedildiği fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi ile devam etti.
Azerbaycan’da içinde bulunduğumuz hafta içerisinde, 15 Temmuz Destanı ve Türk Milletinin demokrasi mücadelesini konu alan bir dizi etkinlik düzenlendi. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, milletvekilleri, akademisyenler ve basın mensuplarının yakın ilgi gösterdiği etkinliklerde Azerbaycan’ın her zaman olduğu gibi 15 Temmuz gecesi ve devamındaki süreçte Türkiye’nin yanında olduğu vurgulandı.

Sonraki Haber

Romanya’da TİKA Tarafından İnşa Edilen Ömer Halisdemir Spor Kompleksinde Dostluk Maçı

Romanya’nın Köstence şehrinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri kapsamında TİKA tarafından Micul Rotterdam Yetimhanesi Ömer Halisdemir Spor kompleksinde 15 Temmuz dostluk maçı düzenlendi. TİKA tarafından proje kapsamında geçtiğimiz yıl inşa ettirilen ve...