Haberler

13 Ekim 2015

100 Yıllık Geçmişin Mührü Atatürk Anıevi’ne 10 Bin Ziyaretçi

Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Merkez Jupa Belediyesi tarafından inşa edilen Mustafa Kemal Atatürk’ün Babası Ali Rıza Efendi Anı Evi Müze Kompleksi yılda 10 bin turisti ağırlıyor.

TİKA, Makedonya’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Makedonya’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Merkez Jupa Belediyesi işbirliğinde inşa edilen Mustafa Kemal Atatürk’ün Babası Ali Rıza Efendi Anı Evi Müze Kompleksi yılda 10 bin turisti ağırlıyor.

Makedonya’ya ziyarette bulunan turistler TİKA’nın restorasyonunu gerçekleştirdiği ve 100 yıllık geçmişin mührünü taşıyan bu eseri ziyaret ederek adeta tarihi birkez daha iliklerine kadar hissediyorlar. Anıevi özellikle Türkiye’den gelen turistlerin  uğrak noktalarından biri olma özelliğini taşıyor.

KocaTürk Derneği Başkanı Ertan İzet,  TİKA’nın Kocacık Köyü’nde gerçekleştirdiği söz konusu projenin önemine değinerek, “Kocacık Köyü’nde Yörük Türkleri olarak yaşamımızı sürdürüyoruz. Atatürk’te bir yörüktü. TİKA’nın inşa ettiği bu eser sayesinde bölgenin çehresi değişti. Buraya gelen insanlar bizlere büyük bir saygı duyuyor. Böyle bir liderin babasının ve dedelerinin burada yaşaması bizlerede güven sağlıyor” dedi.  Kocacık Derneği Başkanı İzet açıklamasının devamında yılda 10 bin civarı turistin Anıevini ziyaret ettiğini ve TİKA tarafından yeni inşa edilecek yol ile birlikte Anıevi’nin daha fazla turistin uğrak noktalarından biri olacağını ifade etti.

Merkez Jupa Belediyesi Eski Başkanı Hasan Mazlam Anıevi’nin inşa edilmesi sürecinde kendisinin rol aldığını çalışmalara bizzat katıldığını böyle bir eserin buraya kazandırılmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti. Söz konusu eserin kendileri için ayrı bir önemi olduğunu kaydeden Merkez Jupa Belediyesi Eski Başkanı Mazlam, “Anıevi’nin Türkiye tarafından inşa edilmesi, Türkiye gibi büyük bir ülke arkamızda algısı oluşturdu. Artık herkese karşı başımız dik geziyoruz, Osmanlı düştüğünde yetim kalmıştık bir kez daha yetim kalmak istemiyoruz. Bu eserin inşa edilmesi 100 yıllık geçmişin  mühürü oldu” diye konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Babası Ali Rıza Efendi Anı Evi Müze Kompleksi

Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, TİKA ve Merkez Jupa Belediyesi arasında imzalanan protokol ile başlatılan Mustafa Kemal Atatürk’ün Babası “Ali Rıza Efendi Anı Evi” Müze Kompleksi, her iki ülke uzmanları tarafından yapılan arkeolojik araştırmalar ve çevre köy evleri üzerine yapılan incelemeler neticesinde, aslına uygun olarak projelendirilerek bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede inşa edilmişti.

Birbirinden bağımsız iki evden oluşan kompleks alt kısmında kalan yapı akraba evi, üst kısımda olan ev ise Anı Evi olarak inşa ve tanzim edildi. Akraba evinin giriş katında bir mutfak ve üst katında Mustafa Kemal Atatürk’ün idadi yıllarını yansıtan Manastır Odası bulunuyor. Anı Evi ise, giriş katında bilgilendirme odası ve bilgi panoları ile tanzim edilmiş olup, üst katlarda Ali Rıza Efendi, Zübeyde Hanım, Ali Rıza Efendi’nin baba ve annesi olan Kızıl Ahmet Efendi, Ayşe Hanım ile Mustafa Kemal Atatürk ve kızkardeşi Makbule hanımın çocukluk dönemleri gerçekçi silikon heykelleriyle yansıtılmaya çalışıldı.

Sonraki Haber

Kamerun Emniyet Genel Müdürlüğü’ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından Kamerun Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bir multimedya sınıfı tesis edildi. TİKA, Kamerun’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Kamerun’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA tarafından Kamerun...