Duyurular

29 Kasım 2011

“Yardımların Etkinliği” Hakkında 4. Yüksek Düzeyli Forum, Busan – Kore Cumhuriyeti 29 Kasım-1 Aralık 2011

29-11-2011

Kore Devlet Başkanı Lee Myung-Bak, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Ürdün Kraliçesi Rania, OECD Sekreteri Angel Gurría başta olmak üzere, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden bakanlar, parlamenterler, ulusal ve uluslararası kalkınma ve yardım kuruluşlarının temsilcileri ve Sivil Toplum Kuruluşlarından yaklaşık 2000 katılımcı 29 Kasım tarihinde Kore Cumhuriyeti’nin Busan kentinde OECD ve UNDP’nin de işbirliğiyle düzenlenen “Yardımların Etkinliği” hakkında 4. Yüksek Düzeyli Forum’da biraraya gelmişlerdir. 1 Aralık’a kadar sürecek olan forumun ana teması “kalkınma için yeni ortaklıklar“ kurulmasıdır.

Yeni ekonomik ve jeopolitik gerçekler “yardım” kavramını ve anlayışını değiştirmiştir. Bugün gelişmekte olarak nitelendirilen bazı ülkelerin ekonomileri, gelişmiş ülkelerinkinden çok daha hızlı ve sağlam bir büyüme içindedirler. “Güney-Güney İşbirliği” olarak anılan gelişmekte olan ülkelerarası işbirliği, ticaret, doğrudan yabancı yatırım gibi pek çok faktör gelişmekte olan ülkeler için büyüme yolunda yeni imkânlar sunmaktadır.

Roma (2002), Paris (2005) ve Akra’dan (2008) sonra bu yıl Kore Cumhuriyeti’nin Busan kentinde gerçekleşmekte olan 4. Yüksek Düzeyli Forum’da; donör ülkeler ile gelişmekte olan ülkelerin rolleri ve sorumlulukları etkin bir kalkınma yaklaşımı açısından ele alınacak, karşılıklı taahhütler üzerinde durulacaktır. Sözkonusu Forum’da kabul edilecek sonuç belgesinin önümüzdeki 15 yılın “kalkınma yardımı” ve “işbirliği” süreçlerine ışık tutacak temel ilkeleri belirlemesi öngörülmektedir.

4. Yüksek Düzeyli Foruma Türkiye adına; TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam başkanlığındaki heyet ve çeşitli kuruluşlardan uzmanlar katılmaktadır. TİKA Başkanı, Konferans çalışmalarının yanısıra OECD Kalkınma Yardımları Komitesi (DAC) Başkanı J. Brian Atwood başta olmak üzere kalkınma ve yardım kuruluşlarından muhataplarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek, ülkemiz için özel anlamı haiz Busan BM Anıtsal Mezarlığı bünyesinde yeralan Türk Şehitliği’ni ziyaret edecektir.

 

Sonraki Haber

TİKA Engellilere Destek Vermeye Devam Ediyor

TİKA Engellilere Destek Vermeye Devam Ediyor