Duyurular

20 Eylül 2011

Türkoloji Projesi Tek Elde Toplanıyor

20-09-2011

TİKA İLE YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ ARASINDA TÜRKOLOJİ PROJESİ’NİN DEVRİNE İLİŞKİN PROTOKOLÜN İMZA TÖRENİ
Son yıllarda Hükümetimizin Türk dilinin dünyada öğretilmesi hususuna verdiği özel önem bilinmektedir. Son olarak Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kahire’de Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin açılışını yaptığı törende, Türk dilinin dünyada kullanımı ve yaygınlaşması konusunda önemli mesajlar vermiş, konunun önemini kamuoyu ile paylaşmıştı.

Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarının yurtdışında yürüttükleri Türk dilinin öğretilmesi konusundaki çalışmaların, tek bir kurumun çatısı altında birleştirilmesi kararlaştırılmış ve Türk dilini öğretmek üzere dünyada başarılı faaliyetlerde bulunmakta olan Yunus Emre Vakfı kurulmuştur.

Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’ın da yakinen Türk dilinin dünyada yaygın olarak kullanılmasına ilişkin çeşitli vesileler ile TİKA’ya sağladığı katkı ve destekler çerçevesinde yürütülen Türk dili ve kültürünün yaygınlaştırılmasını ve ihtisaslaşmasını amaç edinen Türkoloji Projesi, bundan böyle Yunus Emre Enstitüsü bünyesinde faaliyetlerine devam edecek.

Bu kapsamda, Yunus Emre Vakfı’nın kurulması ve Vakfa bağlı Yunus Emre Enstitüsü bünyesinde yurtdışındaki Türk Kültür merkezlerinin hızlı ve başarılı bir şekilde yaygınlaşmaya başlaması ile, bugüne dek TİKA tarafından başarıyla yürütülen Türkoloji Projesi’nin, Yunus Emre Vakfı’na devredilmesi ve TİKA’nın bu çalışmalara proje bazlı olarak dışarıdan katkı sağlamasına karar verilmiştir.

TİKA tarafından yürütülen Türkoloji Projesi çerçevesinde, Başkanlığın faaliyet alanı içerisindeki ülkelerin yanı sıra komşu, dost ve akraba toplulukları da kapsayan geniş bir coğrafyada, saygın üniversitelerle işbirliği yapılarak; Türkoloji, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri ile Türkçe Eğitim Merkezleri açılmaktadır. Ayrıca işbirliği yapılan ülkelerdeki üniversitelere Türkiye’den akademisyenler gönderilmekte, yerel akademisyenlere destek verilmekte ve açılan bölümlere TİKA tarafından malzeme-ekipman desteği sağlanmaktadır.

2001-2002 eğitim öğretim yılında, 13 ülkede 15 Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde 13 öğretim elemanının görevlendirilmesi ile başlayan Türkoloji Projesi, 2010-2011 eğitim döneminde, yerel personeller ile birlikte toplam 77 öğretim elemanından oluşan akademik kadrosuyla, 15 Ülke ve 2 Özerk Cumhuriyette, 19 Bölüm, 6 Türkçe Öğretim Merkezi ve 18 Türkçe Kursu ile hizmet vermeye devam etmektedir. Proje kapsamında her yıl ortalama 4.000 öğrenci Türkçe eğitimi almaktadır. 2003 yılından beri her yıl proje kapsamındaki Üniversitelerden en başarılı 100 öğrenci yaz staj programı vesilesi ile ülkemize davet edilmektedir.

TİKA tarafından 2001 yılından beri başarıyla yürütülen Türkoloji Projesi, 20 Eylül 2011 Salı günü TİKA adına TİKA Başkanı ve Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Serdar Çam ve Yunus Emre Enstitüsü adına Mütevelli Heyet Üyesi ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan tarafından imzalanacak protokolle, Yunus Emre Enstitüsü’ne devredilecektir. Protokol imza töreni basına açık olarak gerçekleşecektir.

 

Tarih : 20 Eylül 2011 Salı
Saat : 10:30

Yer : Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA)
(Opera Meydanı Atatürk Bulvarı No:15 Ulus-Altındağ/Ankara)

Sonraki Haber

TİKA’dan Senegal’in Acil Tıp Kapasitesinin Artırılmasına Destek

TİKA’dan Senegal’in Acil Tıp Kapasitesinin Artırılmasına Destek