Duyurular

19 Eylül 2011

Türkiye'nin Yardım Eli Somali'ye Uzanmaya Devam Ediyor

19-09-2011

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali’ye gidişiyle birlikte başlayan yepyeni sürecin devamında Türkiye’nin Somali’ye yönelik yapılabilecek her alandaki katkı ve yardımlarını belirlemek üzere genel bir çalışma başlatılmış bulunmaktadır.

Hükümet adına Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’ın başkanlığında kurulan Somali Yardımları Koordinasyon Kurulu’nun kararı çerçevesinde Somali’nin yapısal sorunlarının çözülmesi ve devletin ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda uzun soluklu bir program başlatılmıştır.

Somali Yardımları Koordinasyon Kurulu’nun kararı kapsamında, Türkiye’nin kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin bölgeye giderek ön tespitlerde bulunması için bir heyet teşkil edilmiştir. Söz konusu heyet, TİKA’nın organizasyonuyla Somali’nin başkenti Mogadişu’ya bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Serdar Çam’ın başkanlığındaki Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan heyet, 12 Eylül 2011 Pazartesi günü sabaha karşı 02:00’da özel bir uçakla Somali’nin başkenti Mogadişu’ya doğru yola çıkacaktır.

Somali’yi ziyaret edecek Türk heyetin Somali’ye yapılacak; tarım ve hayvancılık, çevre, sağlık, gıda, şehircilik, konut ve barınma, ulaşım, içme suyu sağlama ve acil gıda yardımları başlıkları altındaki yardımlarla ilgili ön tespitleri yapılması beklenmektedir.

Bu seyahatin ardından Türkiye’nin ilgili kurum ve kuruluşları, daha detaylı ve kapsamlı inceleme çalışmaları yürütmek üzere bölgeye küçük heyetler halinde ziyaretlerde bulunacaklardır. Ayrıca, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Somali’ye her 2 ayda bir çalışma ziyareti gerçekleştirecektir.

Sonraki Haber

Ukrayna'da Çernobil Mağduru 50 Çocuğa Yönelik Düzenlenen Tedavi Programı Tamamlandı

Ukrayna'da Çernobil Mağduru 50 Çocuğa Yönelik Düzenlenen Tedavi Programı Tamamlandı