Duyurular

08 Şubat 2012

TİKA ve Jıca Arasındaki Ortak Kalkınma İşbirliği Çalışmalarına Temel Teşkil Edecek Mutabakat Zaptı 8 Şubat 2012 Tarihinde İmzalandı.

08-02-2012
Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasındaki ortak kalkınma işbirliği çalışmalarına temel teşkil edecek Mutabakat Zaptı 8 Şubat 2012 tarihinde imzalanmıştır.

Mutabakat Zaptı doğrultusunda, iki kurumun Orta Doğu, Orta Asya, Kafkasya, Balkanlar ve Afrika’ya yönelik olarak ortaklığının güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Mutabakat Zaptı doğrultusunda TİKA ve JICA arasında yapılması öngörülen Teknik İşbirliği alanları;

• Teknik işbirliği çalışmaları, geçmiş deneyimler, odaklanan sektörler, gelecekteki yönelimler konusunda bilgi alışverişi yapmak ve kurumlar arası istişarelerde bulunmak,
• Ortak proje geliştirilmesine yönelik fikir alışverişinde bulunmak,
• İnsan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik deneyimleri paylaşmak olarak belirlenmiştir.

TİKA Merkez Binasında yapılan toplantıya; Japonya Büyükelçisi Sn. Kıyoshi ARAKİ, Japonya Büyükelçiliği 2. Katibi Sn. Hirofumi SHİMADA, kurumlarını temsilen JICA Türkiye Ofisi Başkanı Sn. Akio SAITO, JICA Türkiye Ofisi Başkan Yardımcısı Sn. Nishii YOSUKE ve JICA Türkiye Ofisi Kıdemli Program Sorumlusu Sn. Emin ÖZDAMAR, TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM ve beraberindeki heyet katılmıştır.

TİKA – JICA işbirliğinde 1998 yılında üçüncü ülke eğitim programı, “Aile Sağlığında Görsel İşitsel İletişim” projesi ile başlanmış olup, “Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi”, “Sanayide Enerji Verimliliği ve Yönetimi”, “KEİ ülkelerinde Enerji Yönetimi Standartlarının Uygulanması” ve son olarak “Endüstriyel Otomasyon” eğitim programları ve çalıştayları gibi çeşitli alanlarda başarıyla sürdürülmektedir.

Mevcut işbirliğimizin, imzalanan Mutabakat Zaptı ile zenginleşmesi ve ivme kazanması memnun edici bir gelişmedir.

Sonraki Haber

Arnavutluk, Shijak Belediyesinin Bilgisayar Ağı TİKA Tarafından Yenilendi

Arnavutluk, Shijak Belediyesinin Bilgisayar Ağı TİKA Tarafından Yenilendi