Haberler

21 Nisan 2022

TİKA’dan Yemen’de Sağlık Altyapısının Güçlendirilmesine Destek

TİKA’dan Yemen’de Sağlık Altyapısının Güçlendirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Yemen'de Taiz Cumhuri Genel Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Bölümü Yeni Doğan Ünitesine, küvöz ve fototerapi cihazı temin edilerek hastanenin sağlık alt yapısının güçlendirilmesine katkı sağlandı.

Resmi rakamlara göre yeni doğan bebek ölüm oranı %40 olan Yemen'de bu oranı en aza indirmek, doğum sonrası ihtiyaç duyulan steril ortam ile gerekli olan araç-gereçlerin temini sonrası önlenebilir sebeplerden dolayı bebek ölümlerinin önüne geçmek için TİKA tarafından Taiz Cumhuri Genel Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Bölümü Yeni Doğan Ünitesine 4 adet küvöz ve 8 adet fototerapi cihazı temin edilerek hastanenin sağlık alt yapısının güçlendirilmesine katkı sağlandı.

Yemen'de yaşanan iç savaş neticesinde vurulan sağlık kurumları, çatışmalar yüzünden bölge sağlık kurumlarına ulaşımın kesilmesi, altyapı ve su kaynaklarının tahribi sonucu tekrar yayılan eski ve yeni salgınlar ve daha bir çok nedenden dolayı her 10 dakikada 1 çocuğun öldüğü ve bu oranın resmi ve uluslararası kurumlarında verilerine yansıdığı Yemen'de çocuk ölümlerini en aza indirgemek öncelikli bir alan konumunda.

Taiz şehrinde Sevra, Cumhuri ve Suveydi olmak üzere 3 aktif devlet hastanesinde toplam 40 adet küvöz bulunuyor. Bu hastanelerden Taiz Cumhuri hastanesi bünyesinde ise kullanılabilir 13 küvöz hizmet veriyor. Kapasitesinin % 40'ı ile hizmet veren hastanenin yıllık hasta sayısı 10.000 kişi civarında. Bu sebeple 5 milyon nüfuslu Taiz şehrinin ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanıyor.

Hastanenin yeni doğan biriminde ise ortalama aylık doğum 450 ve üzerinde. Hastanede yeterli küvöz olmadığı için yeni doğan çocukların yaklaşık %34'ü hayatını kaybetiyor.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Filistin’deki İhtiyaç Sahiplerine 40 Bin Gıda Paketi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), tarafından düzenlenen Ramazan programları kapsamında Filistin'de yaşayan ihtiyaç sahiplerine 30 bin gıda kolisi dağıtıldı. Ramazan programları kapsamında TİKA tarafından Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Kudüs’te yaşayan ihtiyaç sahiplerine...