Haberler

30 Mayıs 2022

TİKA’dan “Moğolistan Kültürel Mirası İçinde Türk Yazıtlarının Bugünü Ve Geleceği Çalıştayı”na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteği ile düzenlenen “Moğolistan Kültürel Mirası İçinde Türk Yazıtlarının Bugünü ve Geleceği” çalıştaylarından ilki, Moğolistan’dan gelen yetkililer ve Türk akademisyenlerin katılımı ile İzmir'de gerçekleştirildi.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi öncülüğünde Moğolistan Devlet Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü, Moğolistan Kültürel Miras Merkezi ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu iş birliğinde; TİKA ve Türk Dil Kurumu'nun destekleriyle düzenlenen çalıştay, 27-28 Mayıs 2022 tarihlerinde İzmir'de düzenlendi.

27 Mayıs 2022 tarihinde İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen açılış töreni, Prof. Dr. Şaban Doğan’ın konuşmasıyla başladı.

Tören daha sonra; UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun, Moğolistan Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Namkhaibat Tserengombo, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Moğolistan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Din Politikaları Baş Danışmanı Bum-Ochir Dulam, Prof. Dr. Ruhi Ersoy ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse’nin  konuşmaları ile devam etti.

Türk yazıtlarının ve Türk dönemine ait diğer eserlerin taşınmasını içerecek projelerin de görüşüldüğü çalıştay çerçevesinde sunulan bildirilerin önümüzdeki süreçte kitap olarak yayımlanması ve sonuç bildirgelerinin Türk ve Moğol makamları ile paylaşılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Sırbistan’ın Acil Sağlık Hizmetleri Kapasitesinin Artırılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) ve Novi Pazar Halk Sağlığı Merkezi iş birliğinde Sırbistanlı acil sağlık personeline Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında Afet ve Acil Durum Müdahalelerine...