Haberler

02 Şubat 2015

Taşkent Kemik İliği Nakil Merkezi Doktorlarına Türkiye’de İleri Düzey Tıp Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Özbekistan Sağlık Bakanlığı işbirliğinde yürütülen Özbekistan’da Kemik İliği Nakil Merkezinin Kurulması Projesi kapsamında Özbekistan’da lenfomalı hastalarda hemopoetik kök hücre nakillerinin başlatılması için Kemik İliği Nakil Merkezi’nde çalışan 4 Özbek doktor ülkemizde 3 aylık eğitim programına başladı.

Özbekistan ve Orta Asya’da ilk defa gerçekleştirilen kemik iliği nakilleri sayesinde 6 Özbek hastaya Taşkent’te kemik iliği nakli 2014 yılında yapıldı. TİKA tarafından, Taşkent Kemik İliği Nakil Merkezi’nin uluslararası standartlara ulaşabilmesi için Merkezde görevli doktorlara eğitim düzenlenmesi 2015 yılında da organize ediliyor.

Ocak-Nisan 2015 döneminde, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniği, Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi ile Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde eğitim alacak Özbek doktorlar Ankara Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Fevzi Altuntaş ve Hastane Başhekim Yrd. Dr. Halil Yılmaz Sur tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. 

Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Nurullah Zengin’i makamında ziyaret eden Özbek doktorlar, Hastane Uluslararası Eğitim sorumlusu Dr. Mükerrem Cete ve Başhekim Yrd. Dr. Saniye Nebioğlu Tontuş tarafından eğitim programı hakkında bilgilendirildi.

Gerçekleştirilen toplantıların ardından 4 Özbek doktor hematoloji ve patoloji alanlarında eğitimlerine başladı.

Sonraki Haber

Sudan’da Türk Üniversiteleri İşbirliği Forumu ve Eğitim Fuarı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi işbirliği ile Sudan’ın başkenti Hartum’da 1. Sudan-Türk Üniversiteleri İşbirliği Forumu ve Eğitim Fuarı düzenlendi. TİKA, Sudan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Sudan’ın başkenti...