Haberler

25 Nisan 2016

Taşkent Tıbbi Simülasyon Eğitim Merkezi Törenle Hizmete Açıldı

Özbekistanlı kadın doğum ve jinekoloji uzmanlarının uluslararası standartlarda ve modern bir ortamda mesleki eğitim almalarını sağlamak amacıyla, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Taşkent Kadın Doğum ve Jinekolojik Araştırmalar Enstitüsü bünyesinde kurulan Tıbbi Simülasyon Eğitim Merkezi hizmete açıldı.

Törene, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Özbekistan Sağlık Bakanı Anvar Alimov, TİKA Taşkent Program Koordinatörlüğü yetkilileri, Taşkent Kadın Doğum ve Jinekolojik Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Dilber Necmeddinova, Enstitüde görevli sağlık çalışanları ile medya mensupları katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Enstitüsü Müdürü Dilber Necmeddinova, TİKA sayesinde modern ve uluslararası standartlara uygun bir hizmet içi eğitim merkezine kavuşmalarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yardımlarından dolayı TİKA’ya ve Türk Hükümetine teşekkürlerini iletti.

Özbekistan Sağlık Bakanı Anvar Alimov da, Özbekistan ile Türkiye arasında sağlık alanındaki işbirliğinin Özbekistan’ın bağımsızlığının ilk yıllarından itibaren artarak devam ettiğini, TİKA ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığınca Özbekistan’da sağlık alanında çok önemli projelere imza atıldığını, Özbekistan’ın ilk ve tek Kemik İliği Nakil Merkezinin TİKA tarafından kurulduğunu ve başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü, bugüne kadar çocuk doktoru, doğum uzmanı, hematoloji uzmanı ve benzeri 150’den fazla Özbek sağlık personelinin Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde eğitim ve staj imkânı elde ettiklerini, TİKA, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Özbekistan Sağlık Bakanlığı işbirliğinde yürütülmekte olan Plastik Cerrahi Ameliyatları Projesi kapsamında 2009 yılından bu yana dudak ve damak yarığı, yanık izi ve doğumsal şekil bozuklukları olan toplam 580 Özbek çocuğa Türk doktorlar tarafından Özbekistan’da plastik cerrahi ameliyatı yapıldığını kaydederek, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın bir önceki ziyaretinde Harezm vilayeti üroloji ve onkoloji hastaneleri için Bakanlık olarak talep ettikleri tıbbi cihaz ve ekipmanların da kısa bir süre içerisinde adı geçen hastanelere teslim edileceğini öğrenmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.    

Kardeş Özbek halkına Türk halkının selamlarını ileterek konuşmasına başlayan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam da, bilim, kültür ve medeniyetin dünyaya bu coğrafyadan yayıldığını belirterek, “İbn-i Sina gibi dünya çapında bilginleri yetiştiren bu topraklara karşı borçluyuz ve hizmet etmeye hazırız” ifadelerini kullandı. Tıbbi Simülasyon Eğitim Merkezinin açılışının Özbekistan’da “Sağlıklı Anne ve Çocuk Yılı” ilan edilen bir yılda gerçekleştirilmiş olmasının da ayrıca anlam ve önemini vurgulayan TİKA Başkanı Çam, Özbekistan’a sağlık alanında yapılan yardımların artarak devam edeceğini kaydetti.

Kurdele kesiminin ardından TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam beraberindeki heyetle birlikte Tıbbi Simülasyon Eğitim Merkezini gezerek doktor ve hemşirelerle bir süre sohbet etti ve Merkezin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Yılda ortalama 600-650 bin doğum vakasının gerçekleştiği Özbekistan’da kadın doğum ve jinekoloji uzmanlarının hizmet içi eğitim alacağı uygun bir ortam bulunmamaktaydı. Söz konusu alandaki yeni yöntemler ve tedavi usulleri ancak teorik olarak öğretilebilmekteydi. Bu kapsamda, doğum evi ve benzeri hastanelerde çalışan uzmanların meslekî bilgi ve becerilerinin artırılması amacıyla, TİKA tarafından Özbekistan’ın en büyük Kadın Doğum ve Jinekolojik Araştırmalar Enstitüsü bünyesinde kurulan Tıbbî Simülasyon Merkezi sayesinde kadın doğum ve jinekoloji uzmanları uluslararası standartlarda ve modern bir ortamda pratik eğitim alma imkânına kavuşmuş oldu.

Sonraki Haber

TİKA Azerbaycan Sağlık Sektöründe Bir İlki Daha Başlattı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Doktorlar Derneği, Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği, Azerbaycan Tıp Üniversitesi ve Azerbaycan Sağlık Bakanlığı Kamu Sağlık ve Reformlar Merkezi (İSİM) işbirliğinde Azerbaycan’da bir ilk olan...