Haberler

07 Nisan 2016

TİKA’nın Pakistan’da Açtığı Hastane Diyabet Hastalarına Umut Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’da inşa edilen 2014 yılında hizmete giren Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi’nde bu güne kadar 10.200 kişide son teknoloji tetkikler kullanılarak diyabet taraması yapıldı.

TİKA, Pakistan’a yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Pakistan’da inşa edilen 2014 yılında hizmete giren Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi’nde bu güne kadar 10.200 kişide son teknoloji tetkikler kullanılarak diyabet taraması yapıldı.

Dünyada çoğu gelişmekte olan ülkelerden 422 milyon yetişkinin diyabet (şeker hastalığı) ile yaşadığı sanılıyor. Bu rakam dünya nüfusunun %8,2’sine denk geliyor. Bu kapsamda 2012 yılında dünyada diyabet nedeniyle 1.5 milyon kişi hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütünün kurulduğu gün olan 7 Nisan 1948 tarihinden bu yana her yıl 7 Nisan günü Dünya Sağlık Günü olarak kutlanıyor. Her yıl bu günde, dünya genelinde önemli bir halk sağlığı problemi gündeme getiriliyor. 2016 yılı Dünya Sağlık Günü Teması da “diyabeti yen” olarak belirlendi.

Diyabet tehdidine karşı dünya çapında sağlıklı yaşamın teşvik edilmesi, hareketsizliğin ve sağlıksız beslenmenin engellenerek diyabet riskinin düşürülmesi ve diyabet hastalarının doğru tedaviyi ve bakımı alabilmesi için sağlık kurumlarının kapasitelerinin geliştirilmesi gerekiyor. Diyabet bulaşıcı olmayan, kan şekerinin yükselmesi sonucu oluşan kronik bir hastalık olma özelliği taşıyor. Pankreasın kan şekerini düzenleyen insülin hormonunu yeterince üretememesi ya da üretilen insülinin vücutta verimli biçimde kullanılamaması sonucu meydana geliyor.

TİKA’nın Pakistan’da 2014 yılında hizmete soktuğu Recep Tayyip Erdoğan Hastanesinde bu güne kadar 10.200 kişide son teknoloji tetkikler kullanılarak diyabet taraması yapıldı. 5 binin üzerinde hasta diyabet tanısıyla tedavi gördü. Hastanede tedavi edici müdahalelerin yanı sıra önleyici faaliyetler de yürütülüyor. Hastaneye başvuran kişilere diyabetten korunmanın yolları anlatılarak koruyucu sağlık hizmetleri veriliyor. Böylece Pakistan’ın sağlık hizmeti ihtiyacı en yüksek olan bölgelerinden bir olan Muzaffergarh’ta yaşayanların doktorlar tarafından verilen öneriler ve hizmetler sonucunda diyabetin üstesinden gelmeleri kolaylaştırıldı.

Sonraki Haber

"İbni Sina'yi Yetiştiren Topraklara Sorumluluğumuz Var"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, temaslarda bulunmak üzere geldiği Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Özbek yetkililerle görüştü. TİKA tarafından gerçekleştirilen projelerin açılışı ve Özbek yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere bugün ülkeye gelen TİKA Başkanı Serdar Çam, Özbekistan Sağlık Bakanı...