Haberler

19 Şubat 2022

TİKA'dan Lübnan Filistin Kampına Fizik Tedavi Kliniği Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Lübnan'ın Burj el Barajne Filistin kampında fizik tedavi merkezi kurulumuna destek sağlandı.

2006 yılından beri faaliyet göstermekte olan Sosyal Destek Topluluğu Derneği tarafından bölgede yaşayan çoğunluğu Filistinli olmak üzere Suriyeli mültecilere ve Lübnanlılara fiziki şartları çok kısıtlı ve tek bir mahale sahip olan bir klinikte profesyonel fizik tedavi hizmeti verilmekteydi. 

Kısıtlı sayıda hastaya hizmet veren merkezin kapasitesinin artırılması amacıyla 1 km2 yüzölçüme ve 25 bin nüfusa sahip Burj el barajne mülteci kampında anılan dernek tarafından yeni bir merkez temin edildi.  Yeni merkez TİKA tarafından rehabilite edildi ve medikal ekipman desteği sağlanarak daha uygun şartlarda ve çok daha fazlaya sağlık hizmeti verebilecek bir fizik tedavi kliniği kuruldu. Kapasitesi 2 kattan fazla artan merkezde aylık yaklaşık 300 seans tedavi verilmesi bekleniyor.

Sosyal Destek Topluluğu Derneği burslarıyla eğitimlerini tamamlamış sağlık personelinin görev yapacağı klinik yine dernek burslarıyla eğitim almakta olan gençlere staj imkânı da sağlamakta ve yaşlılar ile yoksullara ücretsiz tedavi hizmeti sağlamaktadır.

Proje için gerçekleştirilen açılış törenine T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Koordinatörü Orhan Aydın, Sosyal Destek Topluluğu Derneği Başkanı Melek Nimer ve dernek yetkilileri katıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Orta Amerika’da Göçmen Sağlığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) heyeti, Orta Amerika ve Dominik Cumhuriyeti Sağlık Bakanları Konseyi (COMİSCA) iş birliğinde gerçekleştirilen “Göçmen Sağlığı: Göçmen Nüfusunun Sağlık Zaiyatlarının Azaltılmasına Katkıda Bulunulması” projesinin açılışını gerçekleştirmek üzere Guatemala’yı ziyaret...