Haberler

30 Kasım 2018

TİKA, Latin Amerika'da 10 Yılda 172 Proje ve Faaliyet Gerçekleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Latin Amerika'da 10 yılda eğitimden sağlığa, tarımdan altyapıya toplam 172 proje ve faaliyet gerçekleştirdi. 

Türkiye, çok yönlü dış politikası kapsamında Latin Amerika ve Karayipler bölgesiyle ilişkilerini geliştirmek amacıyla özellikle son yıllarda bölge ülkelerine yönelik daha aktif bir politika izliyor. Türkiye'de 1998'de uygulamaya koyulan ve 2006'da güncellenen "Latin Amerika ve Karayipler Eylem Planı"nın ardından aynı yıl "Latin Amerika ve Karayipler Yılı" ilan edildi.  Bu kapsamda, Türkiye'nin dış politika vizyonuna farklı alanlarda katkı sağlayan TİKA aracılığıyla yürütülen kalkınma iş birliği ve insani yardımlarla, bölge ülkeleriyle dayanışma sağlanması amaçlanıyor.

TİKA, 2008-2018 yıllarında Latin Amerika'da başta eğitim, sağlık, tarım ve altyapı olmak üzere toplam 172 proje ve faaliyet gerçekleştirdi.  TİKA, bölgede yürüttüğü faaliyetlerine hız kazandırmak amacıyla ilk ofisini 2014'te Meksika'da açtı. İkinci ofisini ise 2015'te Kolombiya’nın başkenti Bogota'da açtı. Guyana'dan Arjantin'e, Venezuela'dan Paraguay'a kadar pek çok ülkede faaliyet gösteren TİKA, kadın istihdamına destek sağlanması, girişimciliğin ve Kolombiya'daki barış sürecinin desteklenmesine yönelik ortaya koyduğu projelerle, bölge ülkeleri ile Türkiye arasında köprüler kurmaya devam ediyor.

TİKA, Kolombiya'da barış sürecinin kalbi Orejon'da okul inşa etti

TİKA’nın, Kolombiya'daki barış sürecinin en önemli uygulama bölgelerinden Orejon'da yaptırdığı okul ayrı önem taşıyor. Kolombiya'daki barış sürecinin kalbi sayılan Orejon, bazı noktalarında sadece katırlarla ulaşımın sağlanabildiği zorlu arazisi, birbirine çok uzak evleri ve vadileriyle adeta Karadeniz bölgesini andırıyor.

TİKA'nın düzenlediği "Tecrübe Paylaşım Programı 2018" kapsamında 11 lisans öğrencisi için Kolombiya'da İspanyolca eğitimi, gönüllü çalışmalar, sosyal ve kültürel etkileşimlerden oluşan program gerçekleştirildi.  Öte yandan TİKA Kolombiya'nın El Charco Belediyesinin merkezinden uzak bölgelerinde yaşayan 300 öğrencinin okula ulaşımlarını kolaylaştırmak için El Charco La Tribuna Okuluna iki adet bot temin etti. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2016'da Şili'yi ziyaretinde yenilenmesi talimatı verdiği Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu da TİKA desteğiyle yenilendi. Proje kapsamında, 280 öğrencinin eğitim gördüğü okulun dersliklerindeki yer döşemeleri ve pencereler değiştirildi. Duvarları tadilattan geçirilerek boyanan okulun spor sahası ve oyun alanında da iyileştirme yapıldı.

TİKA'dan bölgeye sağlık alanında destek

Eğitimin yanı sıra sağlık alanında da bölgeye verdiği desteği sürdüren TİKA, Kolombiya, Peru ve Brezilya'da çeşitli hastanelere tıbbi ekipman desteği sağladı. Ayrıca 2017'de Kolombiya'da gerçekleştirilen "Engelli Bireylerin Topluma Kazandırılması Projesi" kapsamında Santa Rosa de Cabal Belediyesindeki rehabilitasyon merkezinin ihtiyaç duyduğu malzemeler TİKA tarafından temin edildi.

Surinam, Bolivya ve Guyana'da ise TİKA tarafından 3 ambulans tedarik edildi. TİKA, Meksika'nın Baja California Eyaleti Aile Entegre Kalkınma Sistemine (DIF) bağlı faaliyet gösteren Tijuana Devlet Hastanesine yeni doğan yoğun bakım ünitesi kurdu. Bunun yanı sıra Meksika'nın Oaxaca eyaleti El Espinal kasabasında inşa edilecek sağlık merkezinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

TİKA, Şili'deki Filistinlilere yönelik projelerine devam ediyor

Şili'nin başkenti Santiago'daki Union Arabe de Beneficencia Huzurevi, TİKA tarafından yenilenerek hizmet kapasitesi genişletildi. Filistin başta olmak üzere Arap coğrafyasından 1900'lü yılların başlarında Şili'ye göç etmiş ailelerin bugün üçüncü ve dördüncü kuşakları hala Şili'de yaşıyor. Union Arabe de Beneficencia ise kendisine ait yerleşkesinde bu nüfusa huzurevi ve bakım hizmeti veriyor. Şili'de çoğu Hristiyan 500 bin Filistinli yaşıyor.  TİKA ayrıca Şili'deki Filistin asıllı kişilerin kurduğu Deportivo Palestino Futbol Kulübüne destekte bulundu. 1920'de kurulan ve halihazırda birinci ligde mücadele eden Deportivo Palestino'nun antrenmanlarını daha iyi yapabilmesi için iki çim saha hazırladı.  Santiago'da bulunan ve bölgedeki Müslümanların ibadet ettiği As-Salam Camisi'nin tadilatı ve yenilenmesi TİKA tarafından gerçekleştirildi. TİKA, Kolombiya'nın başkenti Bogota'daki Ebubekir Sıddık Camisi de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu ülkeye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, ihtiyaçlarının giderilmesi ve iç tezyinatının düzenlenmesi projesini hayata geçirdi. 

Latin Amerika'daki kadınlara destek 

TİKA, Venezuela'dan Kolombiya'ya yaşanan sınır ötesi nüfus hareketlerinden en çok etkilenen şehirlerden Cucuta'ya yerleşen ve ailelerinin geçimini sağlamakla mükellef 12 kadına kendi işlerini kurmaları için tekstil ekipmanı temin etti. Şili'nin Linares bölgesinde faaliyet gösteren Kalkınma Yolundaki Kadınlar Birliğine ekipman desteğinde bulundu.  Kolombiya'nın Medellin şehrine bağlı Pueblo Nuevo ve Orejon köylerinde yaşayan 55 kadına tavuk ve yumurta üreticiliği konusunda destek verdi. 

Ekonomi ve altyapı desteği

Kolombiya'nın Chaparral bölgesi Dario Echandia pazar yerinde faaliyetlerini sürdüren ve temel geçim kaynağı et, tavuk ve balık ürünleri ticareti olan 46 ailenin ihtiyaç duyduğu çalışma tezgahlarının temini TİKA tarafından gerçekleştirildi. Bolivya'da yaşayan ve ülkenin en fakir toplulukları arasında yer alan Quechua ve Aymara yerlilerinin organik üretim sertifikası alması ve üretim sürecinin ihracat seviyesine yükseltilmesi amacıyla bölge halkı tarafından kurulan ve yaklaşık 430 üyesi bulunan Kinoa Üreticileri Derneklerine 18 adet hafif tane ayırma makinesi desteği verdi.  Bunun yanı sıra TİKA, geçen yıl Meksika'da meydana gelen depremin hemen ardından bölgedeki ihtiyaç sahiplerine yardım kolileri ulaştırdı.

Sonraki Haber

TİKA, Karadağ’da Eğitim Altyapılarını Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ’ın Rojaye şehrinde Rojaye 30 Eylül Fen Lisesi’ne donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, Karadağ'da öğrenci ve öğretmenlerin modern ve kaliteli bir eğitim ortamına kavuşmaları ve Karadağ Milli Eğitiminin...