Haberler

11 Ekim 2016

Kosova’da Dr. Vezir Bajrami Ana Aile Hekimliği Merkezi’ne Tıbbi Cihaz ve Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Kosova’nın Ştime Belediyesi’nde bulunan Dr. Vezir Bajrami Ana Aile Hekimliği  Merkezi’ne tıbbi cihaz ve malzeme desteğinde bulunuldu.

Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda sağlık alanında önemli projeleri hayata geçiren TİKA tarafından Kosova’nın Ştime Belediyesi’nde bulunan Dr. Vezir Bajrami Ana Aile Hekimliği  Merkezi’ne tıbbi cihaz ve malzeme desteğinde bulunuldu. Kosova’nın merkezinde yer alan ve başkent Priştine’den 31 km uzaklıkta olan Ştime Belediyesi, 29 bin nüfusu ile Priştine-Prizren ve Prizren-Ferizay-Üsküp karayolunun kesişme noktasında bulunuyor. Ştime Belediyesi’nin talebi üzerine Belediye birincil basamak sağlık hizmetleri vermekte olan, hafta içi 5 gün boyunca aile hekimliği ve diş hekimliği hizmeti sağlayan, 7 gün 24 saat de acil servis hizmeti veren Ştime Dr. Vezir Bajrami Aile Hekimliği Ana Merkezi’ne TİKA tarafından tıbbi cihaz ve malzeme desteği verildi. TİKA tarafından temin edilen tıbbi cihaz ve malzemeler düzenlenen törenle Ştime Dr. Vezir Bajrami Aile Hekimliği Ana Merkezi’ne teslim edildi. 

Ştime Dr. Vezir Bajrami Aile Hekimliği Ana Merkezinde düzenlenen törene, Ştime Belediye Başkanı ve aynı zamanda Kosova Belediyeler Birliği Başkanı olan Naim İsmajli, T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, TİKA Priştine Koordinatörü Necip Özay Özütok ve Ştime Belediyesi, Aile Hekimliği Merkezi yetkilileri ve personeli katıldı.

Ştime Belediye Başkanı Naim İsmajli, törende yaptığı açıklamada TİKA tarafından gerçekleştirilen sağlık projesinin TİKA’nın Ştime Belediyesinde uyguladığı ilk proje olduğunu ancak bu proje ile Ştime Belediyesinde önemli bir eksiği tamamladıklarını söyledi. Proje ile yaklaşık 30 bin nüfusa özverili bir şekilde sağlık hizmetleri sunmaya çalışan sağlık perseneline, halka yönelik verilen sağlık hizmetlerinin daha nitelikli ve kaliteli bir şekilde sunmaları için imkan sağlayacağını belirten Ştime Belediye Başkanı İsmajli, gelecekte de sadece sağlık alanında değil hayati öneme haiz diğer alanlarda da TİKA ile işbirliğini sürdürmek istediklerini kaydetti.

T.C. Priştine Büyükelçisi Kılıç ise konuşmasında Türkiye’nin ve Kosova’da faaliyet yürütmekte olan başta TİKA ile Kosova Barış Gücü (KFOR) bünyesinde faaliyet yürütmekte olan Türk KFOR’u olmak üzere Kosova’da bulunan tüm kurum ve kuruluşların Kosova’ya özellikle sağlık ve eğitim alanlarında olmak üzere her alanda destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.  T.C. Priştine Büyükelçisi Kılıç, TİKA tarafından verilen bu desteğin Ştime Ana Aile Hekimliği Merkezi’nde sunulan hizmet kalitesinin artırılarak insan sağlığının korunması konusunda ve doğrudan halkın ihtiyaçlarına cevap verecek olması açısından önemli bir katkı sağlandığını kaydetti. 

Dr. Vezir Bayrami Ana Aile Hekimliği  Merkezinin yeni binasının kapasitesini ciddi ölçüde artıran ve TİKA tarafından sağlanan temel tıbbi cihaz ve malzemeler, acil hizmetleri, diş hekimliği, laboratuvar ve tanı merkezi ile aile hekimleri tarafından kullanılacak.

Sonraki Haber

Sudan’da 25 Bin Öğrencili Faşir Üniversitesi’ne Haberleşme Altyapısı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sudan’ın Kuzey Darfur Eyaletinin Başkenti Faşirde bulunan El Faşir Üniversitesi rektörlük binası, konferans salonu, IT bölümü, Tıp fakültesi birimlerinin elektrik-elektronik haberleşme altyapısı yenilenerek donanım desteğinde bulunuldu. TİKA,...