Haberler

13 Temmuz 2016

Afganistan’da 4 Bin Kız Öğrencinin Eğitim Aldığı El Fethe Kız Okulu’na Bilgisayar ve Fen Laboratuvarı Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  tarafından 4 bin kız öğrencinin 2 vardiya halinde eğitim gördüğü ve 250 öğretmenin ders verdiği Kabil’in en başarılı okullarından biri olan ve aralarında altın madalya sahibi öğrencilerin de eğitim aldığı El-Fethe Kız Okulu’na bilgisayar, kimya fizik ve biyoloji laboratuvarları kuruldu.

TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Afganistan genelinde birçok projeyi faaliyete geçiren TİKA tarafından 4 bin kız öğrencinin 2 vardiya halinde eğitim gördüğü Kabil’in en başarılı okullarından biri olan ve aralarında altın madalya sahibi öğrencilerin de eğitim aldığı El-Fethe Kız Okulu’na bilgisayar, kimya fizik ve biyoloji laboratuvarları kuruldu.

4 bin kız öğrencinin 2 vardiya halinde zor koşullar altında eğitim aldığı El-Fethe Kız Okulu Kabil’in en başarılı okullarından biri olarak biliniyor. Ülke genelinde yapılan yarışmalarda altın madalya kazanan öğrencilerin de eğitim aldığı okulda öğrenciler aldıkları teorik eğitimi pratiğe dönüştürecek laboratuvarlardan yoksun bir şekilde eğitim görüyor. Kısıtlı imkânlarla eğitim gören Afgan kız öğrencilerin daha iyi ve kaliteli bir eğitim ortamına kavuşması amacıyla TİKA söz konusu okula bilgisayar, fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları kurdu. Bu kapsamda TİKA tarafından kurulan laboratuvarlar düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Laboratuvarların açılış töreninde konuşan Kabil 9. Eğitim Bölge Müdürü Gulaka Nicrabi, TİKA’nın her zaman Afganistan’ın yanında olduğunu vurgulayarak, “TİKA geçen sene eğitim bölgemizde bulunan Abdul Hadi Davi Lisesine bilgisayar laboratuvarları kurdu. Öğrencilerin çağdaş ve modern teknoloji ile tanışmalarını sağladı. Diğer taraftan öğretmenlerimize Hane-i Muallimde (Sürekli Eğitim Merkezi) kimya, fizik, biyoloji ve matematik dallarında kapasite arttırma dersleri vermekte ki TİKA’nın yardımlarını diğer yardım kuruluşlardan ayıran özelliği budur. Eğitim Bakanlığı adına yapılan yardımları takdir eder diğer okullarımızı da plana almalarını temenni ederiz” dedi.

TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin ise bugün Kabil’in en başarılı okullarından biri olan El- Fethe Kız Okulu’na bilgisayar, fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları kurduklarını belirterek, “İki gün öncede benzer bir yardımı yaklaşık 6 bin kız öğrencinin eğitim aldığı Bibi Serveri Sengeri Kız Okulu’na yaptık. TİKA olarak her ay üç veya dört okula laboratuvar kurmaya çalışıyoruz. İstiyoruz ki kızlarımız modern eğitimin tüm araçlarından yararlanarak yetişsin. Yılda iki bin öğretmenin kapasite artırma eğitimini veriyoruz. Bugüne kadar 90 okul inşa ederek yüz binlerce öğrencimizin modern eğitim imkânına kavuşmasını sağladık” diye konuştu.

Devir teslim tutanaklarının imzalanmasından sonra kurulan laboratuvarlarda derslere girilerek öğrencilerin yaptığı uygulamalar izlendi.

Sonraki Haber

Kanadalı Milletvekili Hussen: “TİKA’nın Somali faaliyetlerini takdirle takip ediyoruz”

AK Parti İstanbul Milletvekili Av. Hurşit Yıldırım’ın daveti üzerine Türkiye’de bulunan Kanada Parlamentosu Milletvekili Ahmet Hussen, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ı makamında ziyaret etti. Kanada Parlamentosu’ndaki Afrika kökenli tek milletvekili olan Hussen, TİKA’nın Somali’deki faaliyetlerini...